Wokół mieszkania, domu i ogrodu.

Budowa, remont, podatki, rachunki...

Liczba pytań: 12106

Liczba odpowiedzi: 130185

(69 odpowiedzi)
gość
Pytanie zadaje: gość zalogowana [07.07.10]

Szambo czy kanalizacja?

Mają u nas robić kanalizację bo są jakieś pieniądze z Unii - ale żeby zrobić tą kanalizacje to muszą ciągnąć rury przez prywatne tereny i tu nie było na początku oporów ludzie chcieli się zgodzić bo faktycznie na wiosce śmierdzi jak ktoś szambo opróżnia, więc byłoby fajnie gdyby taka kanalizacja była. Ciekawa jestem ile płacicie za kanalizacje rocznie i czy faktycznie trzeba się do niej podpinać i czy to faktycznie taka wygoda?

Załączone pliki:
szambo.jpg
kanal.jpg
Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(100 - 61)
62%
[07.07.10]
Zrób sobie szambo, najlepiej takie odkryte np przed oknem od salonu;). Człowieku zyjemy w XXI wieku i kanalizacja powinna być obowiązkowa. Nie smierdzi, nie ma wyciągania, nie ma problemu, a w tych czasach to niestety za wszytsko trzeba płacić
gość  gość

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Inne odpowiedzi
↑ ↓
(5 - 5)
50%
[08.07.10]
na wsi zawsze będzie śmierdziało szambem , bo gdzieś muszą rolnicy wywozić odchody zwierząt z szamb , także , czy będzie kanalizacja , czy nie to i tak " zapach " będzie ,,,,, za szambo nie płacisz nic , za kanalizację co miesiąc płacisz
gość  maurycy
↑ ↓
(61 - 61)
50%
[08.07.10]
Oczywiście że kanalizacja. Po pierwsze tańsza - ZAWSZE; no chyba, że ktoś wylewa ścieki z szamba na ogródek lub do rzeki ale za takich powinien się zabrać prokurator lub inspektor środowiska, a z długów spowodowanych karą finansową za odprowadzanie ścieków "na dziko" powinni nie wyjść nigdy. U mnie najwięcej przeciwni kanalizacji są ci, którzy mieszkają koło rzeki. Wszyscy wiedzą, co robią ze ściekami. 1 m3 wywozu szamba to koszt ok 15 zł+VAT. Nigdy to nie będzie mniej niż kanalizacja. Poza to co wylejesz z kranu mnożone jest przez współczynnik 0,95 a więc 1m3 wody to 0,95 m3 ścieków. Nie musisz się martwić tym, że trzeba dzwonić bo już jest pełno. Minusem jest to wówczas, kiedy podlewasz ogródek z wodociągu. Wówczas płacisz za ścieki a przecież nie odprowadzasz ich do kanalizacji. Wtedy warto założyć osobny sublicznik.
Jeżeli na terenie gminy w przeciągu 5 lat ma powstać kanalizacja, nikt nie pozwoli ci zbudować przydomowej oczyszczalni ścieków, bo takie są przepisy. Do kanalizacji masz obowiązek się podłączyć. Często gminy chcą też, żebyś partycypował w kosztach, ewentualnie żądają wniesienia opłaty adiaceńskiej czyli procentu od wzrostu wartości działki z tytułu obecności kanalizacji. Durnota bo nie dość, że przez 3-40 lat będziesz darmozjadów utrzymywać to jeszcze chcą, żebyś opłacał tworzenie ich posadek. U mnie najbardziej wkurzyli mnie z tym, że jak się budowałem kanalizacji miało nie być przez 10 lat, więc od razu kupiłem szambo 10 m3. Po roku się obudzili i jednak kanalizacja ma być już w roku przyszłym. Gdybym wiedział, to jakoś te 2 lata bym przebolał z szambem o mniejszej pojemności i inaczej rozplanował kanalizacje a tak... kasa w błoto ( teoretycznie bo jak przyjdzie co do czego ze zbiornika zrobię zbiornik na deszczówkę.
ps. najtańsze są przydomowe oczyszczalnie ścieków oparte o bardzo różne technologie z których najpopularniejsza to reaktor z bakteriami i drenaż rozsądzający.
gość  gość
↑ ↓
(61 - 61)
50%
[08.07.10]
pozdrawiam ciołków, którzy nie płacą za szambo czyli w uproszczeniu mają w nim dziurę przez którą srają sobie pod własną chałupę. tanio i tradycyjnie.
gość  kei
↑ ↓
(41 - 41)
50%
[08.07.10]
jak wybudują kanalziację w pobliżu twojego budynku, to chcąc nie chcą się bedziesz musiał do niej włączyć bo ustawa o zachowaniu czystości w gminie cie do tego zmusi.... wiec nie ma tu żadnego wyboru... po cos tą kanalizację budują? a nie zeby sobie wybierac co sie chce.... istnieje mozliwosc zabudowy oczyszczalni scieków przy domu, na to sie urzad ewntualnie zgodzi, nawet jesli bedzie siec w poblizu
gość  branżysta
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[08.07.10]
Dokładnie tak jest, że szambo jest droższe w utrzymaniu i niewygodne. Wywóz na raz kosztuje 200 zł, a z rachunkiem za wodę (ścieki naliczane są z licznika zużycia wody) 1/3 tej ceny. Polecam zamianę.
gość  gość
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[09.07.10]
Tak się zastanawiam, od ilu tysiącleci istnieje ludzkość ? Bo jeśli się nie mylę to od początku musieliśmy ( my ludzie ) się wypróżniać.
Podpowiedzcie mi, od kiedy stosuje się kanalizację?
gość  gość
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[09.07.10]
gość
Tak się zastanawiam, od ilu tysiącleci istnieje ludzkość ? Bo jeśli się nie mylę to od początku musieliśmy ( my ludzie ) się wypróżniać.
Podpowiedzcie mi, od kiedy stosuje się kanalizację?


Mniej więcej od czasów Sumerów i Babilończyków.
gość  gość
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[09.07.10]
Jak jest opcja kanalizacji to kanalizacja, a na wsiach proponuje bio oczyszczalnie
gość  gość
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[09.07.10]
uważam że samo pytanie jest trochę dziwne, jasnym jest że kanalizacja jednak nie wszędzie ona jest i pozostaje tylko szambo i tu należało by spytać jakie? a komu szambo pod oknami śmierdziało i ciary mu przechodziły to znaczy że było źle i nie fachowo i nie w tym miejscu zrobione.
gość  gość
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[09.07.10]
jeśli zbuduja kanalizację to musisz się podłączyc do niej i zlikwidować szambo, takie jest prawo. Nie po to gmina kase z unii bierze żeby połowa sie podłączyła a druga nieszczelne szamba miała...
gość  gość
Dodaj odpowiedź
> Zaloguj

Dodaj zdjęcia lub inne pliki